Konu: rektum tm??
Tek Mesaj görüntüleme
  #1 (permalink)  
Eski 16-09-2010
mellxx mellxx kullanıcısı çevrimdışı
Junior Member
 
Giriş tarihi: Sep 2010
Mesajlar: 1
Standart rektum tm??

merhaba hocam öncelikle bize böyle bir fırsat verdiğiniz için teşekkür etmek istiyorum.Hocam annem 1 yıl önce rektosigmoid tm tanısı ile acil olarak ameliyat oldu ve kolon rezeksiyonu ile hartman kolostomi yapıldı.Ameliyattan sonra 6 seans kemoterapi tedavsi gördü.Ardından en son haziranda tomografi çekildi ve karaciğerin 4.,7. ve 5. segmentlerinde milimetrik boyutlarda kistik lezyon saptandığı,rektosigmoid bileşke hizasında mezentrik kökte kısa aksı 9.5 mm ölçülen bir adet lenf nodu izlendi,sonucu çıktı,Diğer organlarda ise herhangi bir şey görülmedi.Onkoloji dokorumuz da herhangi bir nüks veya metastaz olmadığını söyleyerek kolostominin kapatılabileceğini belirtti.Ardından cerrahımız en son olarak kolonoskopi yapılmasını istedi.İlk ik kolonoskopi denemsinde annemin bağırsağı tam temizlenemedği için kolonoskopi yapılamadı.Son olarak dün kolonoskopisi yapılabildi ve doktor şu raporu yazdı:
İNSPEKSİYON-TUŞE REKTAL.NORMAL.
ENDOSKOPLA ANAL KANAL GEÇİLEREK REKTUMA GİRİLDİ.ANAL VERGDEN 10CM PROKSİMALDE REKTUM 10 CMDE ALT HUDUDUNA ULAŞILAN SEMİANÜLER ÜLSEROVEGETAN KOLAY KANAYAN TM OLUŞUM SAPTANDI,BİOPSİLER ALINDI.
doktra sorduğumda yara oluştuğunu ve kemoterpi-radyoterapi gördükten sonra ameliyat olması gerektiğini söyledi.Kendi doktorumuz da izinde olduğu için detaylı bilgi alamadık,o yüzden size danışmak istedim.
Benim öğrenmek istediğim annem de tümör tekrar yayılıyor mu yani nüks mü etti acaba yoksa ameliyat esnasında tümör tam temizlenmemiş olabilir mi??Patoloji raporu da henüz çıkmadı.Annemin durumunu değerlendirebilr misiniz acaba,durumu çok mu kötü??
cevabınız için şimdiden çok teşekkürler hocam,saygılarımla,iyi günler
Alıntı ile Cevapla