Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu

Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu (http://www.genelcerrah.com/)
-   Bağırsak Kanseri (http://www.genelcerrah.com/bagirsak-kanseri/)
-   -   rektum tm?? (http://www.genelcerrah.com/bagirsak-kanseri/391-rektum-tm.html)

mellxx 16-09-2010 12:43

rektum tm??
 
merhaba hocam öncelikle bize böyle bir fırsat verdiğiniz için teşekkür etmek istiyorum.Hocam annem 1 yıl önce rektosigmoid tm tanısı ile acil olarak ameliyat oldu ve kolon rezeksiyonu ile hartman kolostomi yapıldı.Ameliyattan sonra 6 seans kemoterapi tedavsi gördü.Ardından en son haziranda tomografi çekildi ve karaciğerin 4.,7. ve 5. segmentlerinde milimetrik boyutlarda kistik lezyon saptandığı,rektosigmoid bileşke hizasında mezentrik kökte kısa aksı 9.5 mm ölçülen bir adet lenf nodu izlendi,sonucu çıktı,Diğer organlarda ise herhangi bir şey görülmedi.Onkoloji dokorumuz da herhangi bir nüks veya metastaz olmadığını söyleyerek kolostominin kapatılabileceğini belirtti.Ardından cerrahımız en son olarak kolonoskopi yapılmasını istedi.İlk ik kolonoskopi denemsinde annemin bağırsağı tam temizlenemedği için kolonoskopi yapılamadı.Son olarak dün kolonoskopisi yapılabildi ve doktor şu raporu yazdı:
İNSPEKSİYON-TUŞE REKTAL.NORMAL.
ENDOSKOPLA ANAL KANAL GEÇİLEREK REKTUMA GİRİLDİ.ANAL VERGDEN 10CM PROKSİMALDE REKTUM 10 CMDE ALT HUDUDUNA ULAŞILAN SEMİANÜLER ÜLSEROVEGETAN KOLAY KANAYAN TM OLUŞUM SAPTANDI,BİOPSİLER ALINDI.
doktra sorduğumda yara oluştuğunu ve kemoterpi-radyoterapi gördükten sonra ameliyat olması gerektiğini söyledi.Kendi doktorumuz da izinde olduğu için detaylı bilgi alamadık,o yüzden size danışmak istedim.
Benim öğrenmek istediğim annem de tümör tekrar yayılıyor mu yani nüks mü etti acaba yoksa ameliyat esnasında tümör tam temizlenmemiş olabilir mi??Patoloji raporu da henüz çıkmadı.Annemin durumunu değerlendirebilr misiniz acaba,durumu çok mu kötü??
cevabınız için şimdiden çok teşekkürler hocam,saygılarımla,iyi günler

admin 16-09-2010 14:34

Annenize çok geçmiş olsun. Web siteme üye olurken de belirtildiği gibi, ben etik kurallar gereği başka bir hekimin tedavisi altında olan hastalara veya bir Genel Cerrahi Uzmanı tarafından gerçekleştirilen ameliyatla ilgili sorulara sanal ortamda yorum yapmıyorum. Lütfen ameliyatınızı gerçekleştiren cerrah izinden dönünce kendisi ile yada cerrahi ekibindeki diğer doktorlar ile irtibata geçiniz. Acil şifalar dilerim.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu

Genel Cerrahi Uzmanı


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 00:03.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Genel Cerrahi Forumları 2009