Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu

Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu (http://www.genelcerrah.com/)
-   Diğer Konular (http://www.genelcerrah.com/diger-konular/)
-   -   Mide ve ince bağırsağı alınan bir insan yaşar mı? (http://www.genelcerrah.com/diger-konular/2111-mide-ve-ince-bagirsagi-alinan-bir-insan-yasar-mi.html)

Facebook soru 13-03-2016 22:38

Mide ve ince bağırsağı alınan bir insan yaşar mı?
 
yi günler hocam. Lise öğrencisiyim, biyoloji proje ödevim var Ödevimin adı ''Mide ve ince bağırsağı alınan bir insan yaşar mı yaşarsa nasıl yaşar ?'' Gerçekten bu ödev hakkında bilgi bulmak çok zor keza bulamadım da. Sizden ricam bu konu hakkında bana yardımcı olmanız. Lütfen bana bir kaynak ya da kendi ağzınızdan yazı varsa onu paylaşabilirmisiniz ? Rica ediyorum.

DrTaviloglu 13-03-2016 22:49

Kolay gelsin evladım. İnsanlarda kanser, damar tıkanıklığı (mezenter iskemi), kimyasal maddelerin içilmesi (tuz ruhu, çamaşır suyu, güçlü asit ve alkali maddeler) gibi nedenlerle midenin alınması gerekebilir. Bu durumda yemek borusu ile ince bağırsak birleştirilir ve bu şekilde hastalar çok fazla değişiklik olmadan yaşamlarına devam eder. Bu durumda, kan yapımında görev alan B12 vitamini ve folik asit gibi maddelerin emilimi bozulur. Benzer şekilde, ince bağırsak damar tıkanıklığı (mezenter iskemi), kimyasal maddelerin içilmesi (tuz ruhu, çamaşır suyu, güçlü asit ve alkali maddeler) gibi nedenlerle çürüyebilir ve bu durumda alınması gündeme gelir. İnce bağırsağın mideye yakın olan bölümünde 50 cm sağlam bağırsak kalması durumunda hastalar protein, yağ ve karbonhidratların emiliminin bozulmasına rağmen yaşamlarına devam ederler. Ancak, ince bağırsağın tamamının alındığı durumlar, yaşamla bağdaşmaz.

Saygılar,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Taviloğlu Proktoloji Merkezi
Bağırsak ve makat hastalıkları tedavisi
www.taviloglu.com
www.tavilogluproktoloji.com
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.hemoroiduzmani.com
www.facebook.com/drtaviloglu
www.twitter.com/DrTaviloglu
http://tr.linkedin.com/in/drtaviloglu
https://plus.google.com/101286043113581809324
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
https://www.facebook.com/Tavilogluproktoloji
http://twitter.com/hemoroiduzmani
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/hemoroiduzmani
http://www.facebook.com/HemoroidUzmani

Facebook soru 14-03-2016 11:38

Çok teşekkür ederim.

kagan.meric 19-05-2017 00:24

Selamün aleyküm hocam benim dedeme kanser teşhisi koydular ama daha kaçıncı evre olduğu belli değil kamera sokup bakıcaklarmış testler yapacaklarmış o zaman belli olucakmış. Ben sizden ön bilgi almak istedim dediler ki başka organlara bulaşmasın diye mideyi alabilirlermiş Allah korusun böyle birşey olursa
1) Ameliyat olurken ölüm riski nedir?
2 Mide alınınca ne gibi zorluklar yaşanır?
3) Mide alındıktan sonra orasını Allah bilir ama insan ne kadar yaşayabilir?
Şimdiden Allah razı olsun...

DrTaviloglu 19-05-2017 17:26

Evladım dedenize çok geçmiş olsun. Ameliyat kararı alınan bir hastanın ve yakınlarının ameliyat öncesinde var olan soru ve çekincelerine, sadece ameliyatını gerçekleştirecek olan cerrah veya cerrahi ekip yanıt verebilir. Ameliyatların süreci ve sonuçları; hastanın mevcut durumuna, olası risk faktörlerine, seçilen cerrahi yönteme, tercih edilen anestezi yöntemine, uygulayan cerraha, uygulanan merkeze, kullanılan araç, gereç ve teknolojiye göre değişkenlikler gösterebilir. Cerrahlar ameliyat öncesinde hastalarını ve yakınlarını, ameliyat tekniklerin farklılıkları, avantaj ve dezavantajları ve olası komplikasyon oranları, ameliyatta kullanacakları özellikli cihaz ve malzemeler, ameliyatın sonuçları ve vücutta oluşturacağı değişiklikler, ameliyatı takiben gerekebilecek ek tedaviler (kemoterapi, radyoterapi, hedefli tedaviler, atom tedavisi vb.) ve eğer varsa ameliyatsız tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirirler. Bu nedenlerle, farklı bir cerrahın görüş bildirmesi ve telkinlerde bulunması, durumu hasta ve yakınlarının zihninde karmaşık hale getirebilir. Lütfen dedenize ameliyat öneren cerraha başvurunuz ve mevcut sorularınızı kendisine aktarınız. Acil şifa dileğimle.

Sevgilerimle,


Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Taviloğlu Proktoloji
Bağırsak ve makat hastalıkları tedavisi


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 17:09.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Genel Cerrahi Forumları 2009