Prof.Dr. Korhan Taviloğlu
 

Geri Git   Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu > GenelCerrah.com Forumları > Diğer Konular

Diğer Konular Forumda bulamadığınız diğer konular hakkında herşeyi sorabileceğiniz bölüm

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Eski 02-12-2016
Senior Member
 
Giriş tarihi: Dec 2012
Mesajlar: 626
Standart Apantisit patlaması sonrası bağırsakta fiskül

Hocam merhabalar internetten kalın bağırsak hasalıklarını araştırırken sizi buldum.annemin bundan 1.5 yıl önce apantisiti patlamıştı ameliyat geçirdi düzelme olmadı iltihap karın zarına yayılmış 15 gün sonra falan ikinci ameliyatı oldu o zaman.hastanede yatı baya bir süre.antibiyotik tedavileri falan derken üzerinden 1.5 yıl geçti ama annem hiç iyileşmedi.daha önce bağırsağında fiskül olduğun söylemişti dr.u bağırsağı temizleyip torbaya alıp bağırsak iyileşnce tekrar bağırsağı ameliyatla yerine koyacaklarıı söylemişlerdi.şimdi de detaylı bir emar çekildi başka bir dr. kaln bağırsağın bir bölümünü kesip atıp sağlıklı yerini birbirine dikmek gerektiğini söylüyor.riskli büyük bir ameliyatmış.kafamız çok karıştı.annem normal hayatına hiç dönemedi hep ağrıları oldu ama şuanda çok fazla ağrıları var.ne yapmamız gerekir en doğru karar hangisidir??bir de annemin romotoit artrit ve jögren romatizması var bana yardımcı olurmusunuz lütfen acilen.şimdiden teşekkürler.
Alıntı ile Cevapla
  #2 (permalink)  
Eski 02-12-2016
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 1,291
Standart

Annenize geçmiş olsun. Mesajınızdan anlaşılabildiği kadarı ile 1.5 yıl önce anneniz apandisit veya iltihabi bağırsak hastalığı gibi bir sorun nedeni ile nedeni ile iki ayrı ameliyat geçirmiş. Sanırım bu ameliyatlardan sonra kendisinde bağırsak fistülü gelişmiş. Bu bağırsak fistülü nedeni ile bir cerrah fistül olan bağırsak bölümünün alınacağını (segmenter bağırsak rezeksiyonu) ve sonrasında bağırsak torbası veya stoma gerekeceğini ve diğer bir cerrah ise bağırsak torbası veya stoma uygulanmasına gerek kalmadan bağırsak uçlarının karşılıklı dikilebileceğini (segmenter bağırsak rezeksiyonu ve primer anastomoz) belirtmiş. Bu nedenle, ekibimizin görüşünü talep etmişsiniz. Bağırsak fistülü varlığında, sorunun tekrarlayabilmesi nedeni ile çözüm kolay değildir. Bağırsak fistülü tedavisinde, size önerilen her iki teknikte kullanılmaktadır, ancak çözüme ulaşabilmek için hangi tekniğin seçileceği çok önem arz eder. Bu tür komplike bir sorunda ideal yaklaşım, yakınınızda bulunan bir Tıp Fakültesi veya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Genel Cerrahi kliniğine başvurarak, oradaki ekibin detaylı incelemesi sonrasında uygun tedavinin uygulanmasıdır. Acil şifa dileğimle.

Saygılar,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Taviloğlu Proktoloji
Bağırsak ve makat hastalıkları tedavisi
www.taviloglu.com
www.tavilogluproktoloji.com
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.hemoroiduzmani.com
www.facebook.com/drtaviloglu
https://www.instagram.com/tavilogluproktoloji
www.twitter.com/DrTaviloglu
http://tr.linkedin.com/in/drtaviloglu
https://plus.google.com/101286043113581809324
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/hemoroiduzmani
http://www.facebook.com/HemoroidUzmani

Alıntı ile Cevapla
  #3 (permalink)  
Eski 03-12-2016
Senior Member
 
Giriş tarihi: Dec 2012
Mesajlar: 626
Standart

Merhabalar ilginiz için teşekkür ederim.birkaç gün içinde üç tane cerrahla görüşüldü bir de annemin göbek fıtığı var Dr.ların şuaki verdikleri karar aynı.fıtık ameliyatını yapalım açtığımızda o bölgeyi de görürüz eğer kalın bağırsağın hastalanan bölümünü almamız gerekiyorsa alalım gerekmiyorsa almayız bunu ancak görünce anlayabiliriz diyorlar.şuanda fistül aktif değilmiş yani o bölgedeki iltihap kurumuş ama kistler oluşmuş.daha önce annemin açık yarası vardı karnının o bölümünde ordan iltihap akıyordu ama kurudu birkaç ay önce.annemin apandisiti patlayıp bir hafta sonra ameliyat olmasından dolayı bu sorunların olduğunu söylüyor Dr.lar iltihap kalın bağırsağın o noktasını çürütmüş olabilir demişler.antibiyotikler tedaviler buraya kadar ilerlememizi sağladı ameliyat lazım diyorlar.çünkü annemin o dönem hayati tehlikesi vardı.çok şükür o dönemler geçti ama çok zordu.eğitim ve araştırma hastanesindeki dr.u da zaten ameliyat diyor ama riskli bir ameliyatmıdır bu ameliyat ve yeniden tekrarlayabilir mi iltihap kalın bağırsağın o bölümü atılıp sağlıklı uçlar birbirine dikilse bile?
Alıntı ile Cevapla
  #4 (permalink)  
Eski 03-12-2016
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 1,291
Standart

Tekrar geçmiş olsun. Ameliyat kararı alınan bir hastanın ve yakınlarının ameliyat öncesinde var olan soru ve çekincelerine, sadece ameliyatını gerçekleştirecek olan cerrah veya cerrahi ekip yanıt verebilir. Ameliyatların süreci ve sonuçları; hastanın mevcut durumuna, olası risk faktörlerine, seçilen cerrahi yönteme, tercih edilen anestezi yöntemine, uygulayan cerraha, uygulanan merkeze, kullanılan araç, gereç ve teknolojiye göre değişkenlikler gösterebilir. Cerrahlar ameliyat öncesinde hastalarını ve yakınlarını, ameliyat tekniklerin farklılıkları, avantaj ve dezavantajları ve olası komplikasyon oranları, ameliyatta kullanacakları özellikli cihaz ve malzemeler, ameliyatın sonuçları ve vücutta oluşturacağı değişiklikler, ameliyatı takiben gerekebilecek ek tedaviler ve eğer varsa ameliyatsız tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirirler. Bu nedenlerle, farklı bir cerrahın görüş bildirmesi ve telkinlerde bulunması, durumu hasta ve yakınlarının zihninde karmaşık hale getirebilir. Lütfen annenize ameliyat öneren cerrahlara başvurunuz ve mevcut sorularınızı kendilerine aktarınız. Acil şifa dileğimle.

Saygılar,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Taviloğlu Proktoloji
Bağırsak ve makat hastalıkları tedavisi
Alıntı ile Cevapla
  #5 (permalink)  
Eski 03-12-2016
Senior Member
 
Giriş tarihi: Dec 2012
Mesajlar: 626
Standart

Teşekkür ederim hem sorularıma cevaplarınız hem de iyi dilekleriniz için.iyi akşamlar.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konular gönderemezsiniz
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB Kodu açık
[IMG] Kodu açık
HTML-Kodu kapalı
Trackbacks are açık
Pingbacks are açık
Refbacks are açıkTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 10:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Genel Cerrahi Forumları 2009