Prof.Dr. Korhan Taviloğlu
 

Geri Git   Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu > GenelCerrah.com Forumları > Diğer Konular

Diğer Konular Forumda bulamadığınız diğer konular hakkında herşeyi sorabileceğiniz bölüm

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Eski 10-08-2017
Senior Member
 
Giriş tarihi: Dec 2012
Mesajlar: 653
Standart Bağırsak yapışmasının çaresi yok mu?

Selam hocam, ben 2014 de açık apandisit ameliyatı olmuştum, üç dört ay sonrasında bağırsak yapışması oldu ve ondan da açık ameliyat oldum, ama tekrardan bağırsak yapışması oldu, şuan sadece sıvı gıdalarla beslene biliyorum, sürekli gaz oluşuyor ve bu gaz bağırsakları sıkıştırıp şişiriyor, tuvalet düzenim bozuldu bazen günde üç dört defa büyük abdeste çıkıyorum, böylece basurda oluşmaya başlıyor. Hangi doktora gitsem böyle yaşamayı öğrenmen lazım diyor, sizce bir tedavisi bir çaresi yok mu ?
Alıntı ile Cevapla
  #2 (permalink)  
Eski 10-08-2017
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 1,344
Standart

Karın bölgesi ameliyatlarından sonra gelişen ince bağırsak yapışıklığı, tüm bağırsak düğümlenmesi nedenleri arasında % 45-60 ile birinci sırada yer alır. Bağırsak yapışıklığı sorunu; özellikle yamaların (mesh veya greft) kullanıldığı fıtık ameliyatları, apandisit ameliyatları, bağırsak ameliyatları, kolorektal cerrahi girişimleri, kadın hastalıkları (jinekolojik) ameliyatları ve mide ameliyatlarından sonra daha fazla gelişir. Bağırsak yapışıklığı sorununun, hangi hastada veya hangi zaman aralıklarında gelişebileceğini önceden anlayabilmek mümkün değildir, ancak bir ameliyat sonrası bağırsak yapışıklığı sorunu yaşayan hastalarda, herhangi bir nedenle karın bölgesi ameliyatı gerektiğinde bağırsak yapışıklığı gelişme olasılığı, genel nüfusa oranla hayli fazladır. Bazı olgularda bağırsakların tekrar yapışmasını engellemek amacı ile ameliyat sırasında emilebilen özel adhezyon bariyerleri (İnterceed®, Seprafilm®, İntercoat®, SprayGel®, İntergel®, Divide®, Promethon®, Adept®, Preclude Peritoneal Membrane®, Collaguard®) kullanılır, ancak tüm bu maddelerin uygulanmasına rağmen bağırsak yapışıklığının tekrarlamayacağı garantisi edilemez. Aynı zamanda size, ‘’ekibimize başvurun, sorununuzu kolaylıkla çözeriz’’ gibi bir açıklama yapmak mümkün değildir.

Ameliyat sonrası yapışıklık sorununu önlemek amacı ile; nonsteroid antiinflammatuvar ilaçlar, kortikosteroidler, kalsiyum kanal blokerleri, histamin antagonistleri, antibiyotikler, bal, polen, fibrinolitik ajanlar, antikoagülan ilaçlar, antioksidanlar, hormonlar, vitaminler, kolşisin ve bağışıklığı baskılayan (immunsupresör) ilaçlar bu amaçla yaygın olarak kullanılmıştır. Tüm bu uğraşılara karşın, yapışıklığa kesin çözüm olduğu bilinen bir madde veya gıda halen mevcut değildir, ancak bu maddelerin tümünün yapışıklığı oluşumunu azaltıcı etkileri gösterilebilmiştir. Bağırsak yapışıklığı sorunu sık olarak tekrarlayabildiği için, gerek mide sondası ve serum vererek ameliyatsız tedavi uygulanması ve gereğinde ameliyat uygulanabilmesi açısından, Tıp Fakültesi veya Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi Genel Cerrahi, Gastroenteroloji ve Radyoloji gibi uzmanlık dallarının ortaklaşa çalıştıkları sağlık kuruluşlarında takip ve tedavilerinin yapılması uygun olur. Acil şifa dileğimle.

Saygılar,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Taviloğlu Proktoloji
Bağırsak ve makat hastalıkları tedavisi
www.taviloglu.com
www.tavilogluproktoloji.com
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.hemoroiduzmani.com
www.facebook.com/drtaviloglu
https://www.instagram.com/tavilogluproktoloji
www.twitter.com/DrTaviloglu
http://tr.linkedin.com/in/drtaviloglu
https://plus.google.com/101286043113581809324
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/hemoroiduzmani
http://www.facebook.com/HemoroidUzmani
Alıntı ile Cevapla
  #3 (permalink)  
Eski 10-08-2017
Senior Member
 
Giriş tarihi: Dec 2012
Mesajlar: 653
Standart

Teşekkür ederim
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konular gönderemezsiniz
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB Kodu açık
[IMG] Kodu açık
HTML-Kodu kapalı
Trackbacks are açık
Pingbacks are açık
Refbacks are açıkTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 16:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Genel Cerrahi Forumları 2009