Prof.Dr. Korhan Taviloğlu
 

Geri Git   Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu > GenelCerrah.com Forumları > Diğer Konular

Diğer Konular Forumda bulamadığınız diğer konular hakkında herşeyi sorabileceğiniz bölüm

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Eski 08-05-2010
Junior Member
 
Giriş tarihi: May 2010
Mesajlar: 2
Standart Koyu Renkli Dışkı Sebebi

Selam Hocam, Benim sorunum dışkı rengindeki bozukluk. yaklaşık 2 aydır ara ara dışkımın rengi koyu yeşil oluyor. dışkı bazen önce kabız gibi oluyor sonra ishale dönüyor bazende ne kabız ne ishal ikisini arası bir durumda oluyor sıksık olmuyor bu renk değişimi ama zaman zaman oluyor herhangi bir karın ağrısı şikayetim yada halsizlik gibi bir şikayetim yok. sadece bu tip bir dışkı olduktan sonra bağırsaklarımda bir hareketlilik hissediyorum ağrı gibi değilde çoğunlukla gaz varmış gibi çok hafif bir his oluyor. acaba sebebi ne olabilir.

Ağzımda 20 diş yan çıkmıştı ve çıkarken yanındaki dişi kırmıştı diş doktoruna gittim çektiği filmde çene kemiği erimiş ve kırılan diş ile 20lik diş arasındaki boşlukta yoğun bir enfeksiyon varmış 3 ay önce antibiyotik verdiler onu kullandım ortadontisler ellemiyorlar çene cerrahının ameliyat yapmasını söylediler çünkü dişleri çektikleri zaman çene kemiğinin ayrılma riski var, iyi bir çene cerrahı dişleri alıp oraya protez yapacak ama henüz bir aşama kaydedemedik bu konuda

dışkı sorunumun sebebi bu enfeksiyon olabilirmi diye merak ettim. yok eğer enfeksiyondan dolayı dışkı renginde bir anormallik olmazsa sebebi nedir. yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Alıntı ile Cevapla
  #2 (permalink)  
Eski 09-05-2010
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 1,315
Standart

Size geçmiş olsun. Yazdıklarınızdan diş sorununuz nedeniyle kullandığınız antibiyotik sonrasında bazen kabız ve bazen de ishal olduğunuzu dışkınızın koyu yeşil renkte çıktığını ifade ediyorsunuz. Bu sorun enfeksiyon nedeniyle olabileceği gibi kullanmış olduğunuz antibiyotik nedeni ile de olabilir. Bazen uzun dönem antibiyotik kullanımı sonrasında kalın bağırsak içinde yararlı olan bakteriler yok olur ve buna cevap olarak ishal gelişir, bu duruma tıp dilinde psödomembranöz enterokolit adı verilir. Aradaki fark basit bir dışkı testi ile anlaşılabilir. Benim size sanal ortamda tanı koyabilmem mümkün değil. Zaten bu web sitesinin amacı hiçbir zaman sanal ortamda hastalara tanı koymak veya tedavi yöntemleri önermek değil, sorunu olan kişileri doğru yönde bilgilendirmektir. Sizin ön planda bir İç Hastalıkları Uzmanı veya Gastroenteroloji Uzmanı'na başvurmanız yararlı olur.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı

Bağırsak Cerrahisi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Powered by vBulletin
Prof.Dr. Korhan TAVİLOĞLU - Genel Cerrah
DrTaviloglu.TV - Hastalara Yönelik Video Sitesi
Robotik Cerrahi - Robot Cerrahisi - Prof.Dr. Korhan TAVİLOĞLU
Alıntı ile Cevapla
  #3 (permalink)  
Eski 11-05-2010
Junior Member
 
Giriş tarihi: May 2010
Mesajlar: 2
Standart

Antibiyotik kullanmıyorum artık. eğer antibiyotikten kaynaklı bir sorun olsaydı sanırım hala devam etmezdi, zaten sürekli olan bir durum değil, haftada bir yada 2 sefer bu tip bir durum oluyor. umarım kötü bir şey çıkmaz.
Bilgilendirdiniz için tşk. ederim. en kısa zamanda bir iç hastalıkları bölümüne gidip tahlil yaptırmam gerekiyor sanırım. İyi günler
Alıntı ile Cevapla
  #4 (permalink)  
Eski 14-08-2010
Junior Member
 
Giriş tarihi: Aug 2010
Mesajlar: 2
Standart

hocam merhaba benim de bir maruzatım olacak;hocam 4-5 aydır sürekli ishal oluyorum bazen tam ishal bazense dışkı hafif sulu bir hal alıyor.bazen bu durum düzeliyor o zaman da dışkım çok katı ve koyu renkte oluyor yani söylediğim zaman zarfında hiç doğal bir defekasyon gerçekleşmedi.özellikle süt ve sütlü şeyler tükettiğimde dışkı çok sıvılaşıyor.son zamanlarda da dışkımın rengi çok açık yeşil renkli ayrıca hocam dışkımda yediğim besinlerin tam sindirilmediğini rahat olarak görebiliyorum lütfen yardım ediniz cevabiniz için şimdiden teşekkürler
Alıntı ile Cevapla
  #5 (permalink)  
Eski 14-08-2010
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 53
Standart

Size çok geçmiş olsun. Devam eden ishal durumunuz için dışkınızın incelenmesi ve bağırsaklarınızla ilgili tetkiklerden geçmeniz gerekir. Bir Gastroenteroloji Uzmanı’na muayene olmanızı öneririm.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı
Alıntı ile Cevapla
  #6 (permalink)  
Eski 18-09-2010
Junior Member
 
Giriş tarihi: Aug 2010
Mesajlar: 2
Standart

merhaba hocam şiddetli karın ağrısıyla gittiğim doktorda barsaklarımda iltihap olduğunu öğrendim ancak yakınlarım barsaklarımın ülserleşeceğini ve bubun da yakında kansere çevireceğini söylediler hocam depresyona girdim şimdi çok kötüyüm geröçekten kansere çeviri mi?
Alıntı ile Cevapla
  #7 (permalink)  
Eski 19-09-2010
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 53
Standart

Öncelikle, sizin hastalığınızın tanısı henüz konulmamış. Bağırsağınızda iltihap tanısı değil, ‘iltihap olduğu şüphesi’ mevcut. Yakınlarınızın belirttiği ülserleşmeler iltihabi bağırsak hastalıklarında olur ve onların tanısı da kolonoskopi ile konulur. Sizde daha hiçbir tetkik yapılmamışken hiçbir paniğe gerek yok bence. Ortada bir tanınız dahi olmadığından bağırsak iltihabı üzerine yorum yapmam anlamsız olacak diye düşünüyorum, ancak sizing rahat etmeyeceğinizi bildiğimden genel bilgiler vereceğim. Ülseratif kolit, kalın bağırsakların iç yüzeyini döşeyen bölümün iltihaplanması ile seyreden bir hastalıktır. Olguların yaklaşık % 95’inde kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölümünün tutulumu vardır. Ülseratif kolit hastalığı sıklıkla makattan yukarıya doğru kalın bağırsak boyunca yayılır. Ülseratif kolit hastalığının uzun süre devam etmesi halinde, kalın bağırsakta kabarık ve iltihabi yüzey olur ve buna tıp terminolojisinde ‘hiperplastik inlamatuvar mukoza’ veya ‘psödopolip’ veya ‘yalancı polip’ adı verilir. Yalancı polipler hastalığın seyrini etkilemez ve çoğu zaman gerçek poliplerden ayırt etmek mümkün olmayabilir. Bazı çalışmalarda 10 yıllık ülseratif kolit rahatsızlığı olan hastaların yaklaşık % 5’inde gerçek polip belirlenmiştir. Bu nedenle her şüpheli polipten biyopsi almak gerekir. Ülseratif kolitte diyetin etkisi yoktur, ancak ishal yapan gıdalardan kaçınılması önerilir. Ülseratif kolit zaman içinde kalın bağırsak kanserine yol açabilir. Özellikle kalın bağırsağın yaygın tutulduğu durumlarda, kanser gelişme riski hastalığın başlangıcından itibaren ilk 8-10 yıl içinde artmaya başlar.Uzun süreli hastalığı olan vakalara düzenli aralıklarla kolonoskopi yapılarak çok sayıda biyopsi alınması önerilmektedir.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu

Genel Cerrahi UzmanıAlıntı ile Cevapla
  #8 (permalink)  
Eski 20-05-2011
Junior Member
 
Giriş tarihi: May 2011
Mesajlar: 1
Standart

Hocam merhaba aşşağı yukarı 5-6 aydır ya ishal oluyorum yada kabız son 15 gündür çok koyu renk gelen dışkı oluştu ve bununla beraber gaz,kabız ve bağırsakta şişkinlik hissediyorum. bu şişkinlik bazen mideme yada sol ve sağ kasıklara doğru baskı yaparak ağrıya neden olmaktadır. Ancak herhangi bir kanama söz konusu değil, bunun sebebi ne olabilir acaba.
Alıntı ile Cevapla
  #9 (permalink)  
Eski 20-05-2011
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 1,315
Standart

Geçmiş olsun, bağırsakta yer alan iltihap, bazı kronik hastalıklari polip, vb. birçok hastalıkta bu tür sorunlara rastlanabilir. Bu tür bir sorun varlığında, dışkı tetkiki başta olmak üzere, birçok araştırma yapmak gerekir. Sizin bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanız uygun olur.

Saygılarımla,


Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı

(0530) 326 06 96
www.barsakcerrahisi.com
http://www.taviloglu.com
www.drtaviloglu.tv
Alıntı ile Cevapla
  #10 (permalink)  
Eski 19-04-2012
Junior Member
 
Giriş tarihi: Apr 2012
Mesajlar: 1
Standart

Hocam merhaba, geçen yazda.baþýma gelmiþti ve doktor ilaç vermis ve geçmiþti takat þimdi ilacý bulamadým! Hocam büyük tuvaletimi yapýyorum rahatça fakat.bi.10 dk sonra tamamýný yapamadigimi anlýyorum tekrar tuvalete girdiðimde hepsini.çýkartamýyorum gece yataða girdiðimde aþýrý.rahatsýz ediyor icimde olduðunu hissediyorum tekrardan tuvalete girince ufak.ufak parça parça cikiyor,.lutfen yardýmcý olun
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konular gönderemezsiniz
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB Kodu açık
[IMG] Kodu açık
HTML-Kodu kapalı
Trackbacks are açık
Pingbacks are açık
Refbacks are açıkTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 23:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Genel Cerrahi Forumları 2009