Prof.Dr. Korhan Taviloğlu
 

Geri Git   Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu > GenelCerrah.com Forumları > Diğer Konular

Diğer Konular Forumda bulamadığınız diğer konular hakkında herşeyi sorabileceğiniz bölüm

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Eski 06-06-2010
Junior Member
 
Giriş tarihi: Jun 2010
Mesajlar: 4
Standart iyi diferansiye pankreatik endokrin neoplasm

Merhaba hocam.ben 38 yaşında bir bayanım,safra kesesindeki taş için ameliyat olmadan çektirdiğim ultrason sonucu pankreasta ayırt edilemeyen 45x35 mm boyutlarınbda solid lezyon izlenmiş olup içerisinde kistik komponentler de mevcuttur teşhisi konulan bir kist görülmüştür.Daha sonra gastoentroloji uzmanının yaptığı endoskopik ultrason eşliğinde pankreas baş kısmında solid (+kistik komponentli )3.5-3cmlik lezyon izlendi.İİAB ile alınan biopside 'neoplastik bir lezyon 'ile uyumlu ,ancak benign ve malign neoplazmların ayrımını sağlayacak yeterli sitolojik bulgu izlenmedi sonucu verildi.Ben bu aşamadan sonra boyanmış numuneleri alıp Ankara 'da özel dalında profesör olan hocamıza getirdik.hocamızın teşhisi iyi diferansiye pankreatik endokrin neoplasm, teşhisini koyarak , bu kistin operasyon ile çıkarılması önerildi.Hocam bu kitleyle birlikte pankreastan bir bölüm alınması ihtimali olabilir mi?veya bu tür kistlerin tedaviyle küçülme olasılığı var mı?safra kesesi için ameliyat olacağım doktorum mr önerdi.bir de bu kistin ne salgıladığını öğrenmek için birtakım kan testlerinin yapılmasını önerdi.hocam ben ameliyat konusunda tedirginim.sizin bu aşamada bana önerebileceğiniz tedavi şekli nasıl olur.bulunduğum bölgede uzmanların ve gittiğim patalog bu vaka ile nadir karşılaşıldığını söyledikleri ve pankres ameliyatlarının ağır geçtiği için ben bu konuda araştırmacı olmak istiyorum.sizin bu durumda bana önerebileceğiniz tedavi yöntemi beni yönlendirecektir. vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.internette yaptığım araştırmada sizin bu konuda çok başarılı olduğunuzu öğrendim.Hocam şu an bu tedavi süreci hakkında bir başlangıcım olmadı.Sizin tedavi süreci başlayan hastalara yorum yapmadığınızı öğrendiğim için bende tedavi sürecine başlamadan önce bu konuyu sizinle paylaşmak istedim.

Teşekkür ederim.
Alıntı ile Cevapla
  #2 (permalink)  
Eski 06-06-2010
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 1,729
Standart

Size geçmiş olsun. Benim başka bir hekimin tedavisi altında olan hastalara etik nedenle yanıt vermediğim doğru, ancak sizin henüz tedavinize başlanmamış olması ve ciddi şaşkınlık ve şüpheler yaşamanız nedeniyle sorunuzu net bir şekilde yanıtlayacağım. Sizde pankreas’ta (bölümü belirtilmemiş) 45 x 35 mm ebadında ve hem katı (solid) ve hemde sıvı (kistik) özelliği olan bir tümöral kitle belirlenmiş. Daha sonra en güncel ve ileri araştırma yöntemi olan endoskopik ultrasonografi (EUS) yolu ile iğne aspirasyon biyopsisi (İAB) yapılmış ve iyi (benign) veya kötü (malign) huylu olduğu yırımı yapılamayan tümör (neoplastik) hücreleri bulunmuş. Bu koşullarda tümör belirteçlerini de (marker) öğrendikten sonra, mutlak cerrahi girişim gerekir. ‘Bu kitle ile pankreas’ın bir bölümünü almak gerekir mi?’ şeklindeki sorunuza gelince bu kitleleri salkımdan sarkan üzüm tanleri gibi düşünmeyin sakın, pankreas kitlelerinin çok büyük bir bölümü organa gömük olarak yer alırlar, bu nedenle sıklıkla baş kısmında yer alanlarda pankreas başı ile ve onikiparmak bağırsağının bir bölümü ile birlikte, ortasında (korpus) yer alanlarda orta ve kuyruk kısmı, kuyruk bölümünde yer alanlarda ise sadece kuyruk kısmı alınır. Bu ciddi ve büyük bir ameliyattır, hocamızın bu kondua uzman olduğunu belirttiğiniz için ben ameliyatta kolay kolay ciddi bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Aşağıda size detaylı bilgiler veriyorum ve ameliyatınızda başarılar diliyorum.
Pankreas adlı midenin arkasında yer alan yaklaşık 15 cm uzunluğunda olan sindirim ve hormon salgılama işlevleri olan karın içi organın üzerinde gelişen sıvı içerikli tümörlere (kist) verilen addır. Pankreas’ın baş, gövde ve kuyruk olmak üzere başlıca üç kısmı bulunur. Pankreas kistlerinde her kistte olduğu gibi bir kist duvarı yani çeperi mevcuttur, buna karşın pankreatit hastalığı sonrasında gelişen yalancı kistlerde (psödokist) kist duvarı bulunmaz ve duvarın yerine dokular arası bağ dokusu görülür. Pankreas kistleri birkaç milimetreden, birkaç santimetre çapa kadar değişebilirler. Çoğu pankreas kisti iyi huyludur, ancak bazıları kanser özellikleri veya eğilimi taşırlar. Seröz kistler berrak sıvıdan oluşur ve kanser riski taşımazlar, ancak müsinöz kistler protein içerikli bir sıvı içerirler ve kanserleşebilirler. Pankreas kistlerinin oluşturduğu belirtiler çapları ile ilişkilidir. Büyük olan kistler karın ağrısı yapabilir. Pankreas’ın baş kısmında yer alan kistler bası sonucunda cerrahi sarılık oluşturabilirler. Pankreas kistleri başlıca inflamatuvar ve inflamatuvar olmayan kistler olarak ikiye ayrılır. İnflamatuvar pankreas kistleri selim (iyi huylu) olurlar, inflamatuvar olmayan pankreas kistleri ise iyi huylu, kansere eğilimli ve kanser olarak üç tipte olurlar. İnflamatuvar pankreas kistlerinin büyük çoğunluğu pankreatit sonucunda gelişen pankreas yalancı kistlerinden (psödokist) oluşur.
Seröz kistadenomlar
: Bu kistlerin büyük bir çoğunluğu iyi huylu olup, sıklıkla orta yaşlı kadınlarda görülürler. Çoğunlukla küçük çaplı olup ağrı vermezler.
Müsinöz kistadenomlar
: Bu kistlerin % 30’u kanser riski taşırlar. Sıklıkla orta yaşlı kadınlarda görülürler ve pankreas’ın gövde ve kuyruk kısmında yer alırlar.
İntraduktal papiller müsinöz tümörler
: Bu kistlerin % 40-50’si kanser riski taşırlar. Sıklıkla orta yaşlı erkeklerde görülürler ve pankreas’ın baş kısmında yer alırlar. Bu hastalara ERCP yapılırsa pankeras kanalından bol miktarda mukus içerikli bir sıvı salgıladıkları görülür.
Solid psödopapiller pankreas tümörleri
: Bu tümörler çok ender olup, genç Asyalı kadınlarda ve siyah ırkta rastlanır. Büyük çaplara ulaşabilir ve habaset (kanserleşme) riski taşırlar. Cerrahi olarak çıkartılırlarsa sonuçlar çok yüz güldürücüdür.

Pankreas kistlerinin büyük bir bölümü belirti vermediğinden tesadüfen veya farklı bir yakınma sonrasında yapılan bir ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya MR tetkiki sonrasında tespit edilirler. Pankreas kistlerinin iyi huylu, kanser eğilimi taşıyan ve kanser ayırımını yapmada en etkili araştırma yöntemi endoskopik ultrasonografi (EUS) veya endosonografi’dir. Endoskopik ultrasonografi (EUS) tetkiki ucunda küçük bir ultrason tranduseri tespit edilmiş olan bir endoskop ile yapılır. Endosonografi işlemi sırasında bazı ince uçlu iğneler yardımı ile pankreas kisti içinden patoloji tetkiki yapılmak üzere örnek alınabilir. Bu sıvı örneğinden patoloji tekiki dışında, amilaz tetkiki ve bir tümör belirteci olan karsino-embriyojenik antijen (CEA) bakılabilir. Pankreas kistlerinin tedavisinde en önemli nokta ameliyat öncesinde kistin iyi huylu (benign), yada kötü huylu (malign) olduğunu anlamaya çalışmaktır, çünkü iyi huylu kistlerde bir tedavi gerekmezken, kötü huylu kistler ameliyat edilerek çıkartılmalıdır. Pankreas yalancı kistleri (psödokist), mide çıkışında veya safra kanalında bir tıkanıklığa neden olurlarsa veya iltihaplanırlarsa ameliyat gerektirebilirler. Küçük pankreas kistleri (2 cm’den ufak) çok düşük kanserleşme riski taşırlar (% 3.5). Ona rağmen zaman içinde bu kistlerin büyüyerek kanserleşebildikleri izlenmektedir. Genç ve sağlıklı erişkinlerde belirlenen 2 cm’in üzerindeki çaptaki pankreas kistleri cerrahi olarak çıkartılarak tedavi edilirler. Yaşlılarda gözlenen 2 cm’in üzerindeki çaptaki pankreas kistlerinde endoskopik ultrasonografi (EUS) veya endosonografi yapılarak kist sıvısından örnek alınarak patoloji ve CEA tetkikler yapılması tercih edilir.
Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı

www.safratasi.com
www.kanserbilgileri.net
www.kansercerrahisi.com
www.taviloglu.com
www.drtaviloglu.tv
www.robotcerrahisi.com
Alıntı ile Cevapla
  #3 (permalink)  
Eski 06-06-2010
Junior Member
 
Giriş tarihi: Jun 2010
Mesajlar: 4
Standart

Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Hocam bana iyi diferansiye pankreatik endokrin neoplasm, teşhisini koyan alanında uzman patologtu.Buradaki gastoentroloji uzmanı kistin pankreas baş gövde içte bulunduğunu söyledi Henüz ben pankreas üzerinde alanında uzman bir hoca ile görüşmedim buradaki doktorumuz genel cerrah,safra kesesi amaliyatı için gitmiştim.Bu problem çıkınca safra kesesi amaliyatımıda olamadım. Bilmiyorum daha önce bu tür ameliyat yaptımı ben bu yüzden çok tedirginim.Uzman konusundada araştırmacıyım hocam kendim sgk lıyım sizinde daha önce sgk lı çalışmış olduğunuz hasteneden ayrıldığınızı öğrendim.

songül tarafından (12-11-2010 Saat 14:22) değiştirildi.
Alıntı ile Cevapla
  #4 (permalink)  
Eski 12-11-2010
Junior Member
 
Giriş tarihi: Jun 2010
Mesajlar: 4
Standart

Merhaba hocam,

Hocam bana 3 ay önce wipple ameliyatı düşünülerek, total pankrektomi ameliyatı yapıldı..Şu an şeker hastasıyım, ameliyat sonrası patoloji sonuçları iyi diferansiye neroendokrin tümörü şeklindedir.Şu an onkoloji, genel cerrahi ve endokrin hocalarımın kontrolünde tedavim devam etmektedir.
Alıntı ile Cevapla
  #5 (permalink)  
Eski 12-11-2010
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 87
Standart

Size çok geçmiş olsun, geri bildirim yaptığınız için teşekkür ederim. Nöroendokrin tümör ile ilgili bilgilere Taviloglu.com :: Nöroendokrin Tümörler linkinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı
Alıntı ile Cevapla
  #6 (permalink)  
Eski 19-12-2010
Junior Member
 
Giriş tarihi: Jun 2010
Mesajlar: 4
Standart

Teşekkür ederim Hocam. Ben kronogramin a tahlili yaptırdım değerleri 0. 100 arasındaymış benim tahlilim 63 olarak çıktı.Bu tümörlerin metazgaz yapması olanağı çokmu acaba, şu an çok merak ettiğim konu bu.Bu tümörlerin oluşumundaki ana sebepler hormonalmi sitres kaynaklımı.
Alıntı ile Cevapla
  #7 (permalink)  
Eski 19-12-2010
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 87
Standart

Size geçmiş olsun, bana ilk sorunuz 6 ay öncesine ait. Sorunuzu bana değil lütfen bu dönem boyunca tedavinizi yöneten meslektaşlarıma yöneltin.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı

www.safratasi.com
www.kanserbilgileri.net
www.kansercerrahisi.com
www.taviloglu.com
www.drtaviloglu.tv
www.robotcerrahisi.com
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konular gönderemezsiniz
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB Kodu açık
[IMG] Kodu açık
HTML-Kodu kapalı
Trackbacks are açık
Pingbacks are açık
Refbacks are açıkTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 23:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Genel Cerrahi Forumları 2009