Prof.Dr. Korhan Taviloğlu
 

Geri Git   Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu > GenelCerrah.com Forumları > Diğer Konular

Diğer Konular Forumda bulamadığınız diğer konular hakkında herşeyi sorabileceğiniz bölüm

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Eski 24-08-2009
Misafir35
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart Mikrokalsifikasyon kümesi ne demektir?

Sayın hocam, eşime yapılan mamografide sol meme saat 3 kadranında belirlenen mikrokalsifikasyon kümelenmesi için cerrahi biopsi gerekebilir denilmiş. Bu ne demektir? Saygılarımla
Alıntı ile Cevapla
  #2 (permalink)  
Eski 24-08-2009
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 1,729
Standart

Eşinize geçmiş olsun. Radyoloji Uzmanı elde edilen mamografi görüntülerini incelerken bu görüntülerde çok çeşitli özellikleri dikkate alır. Meme dokusunda kitle görünümünün olup olmadığı, doku içinde kalsifikasyon (kireçlenme) alanları, meme dokusunun yoğunluğu ve yoğunluğun meme dokusu içindeki dağılımı, meme cildinin kalınlığı, koltukaltı lenf bezlerinin durumu yazılacak olan raporu belirleyen temel özelliklerdir. Bu kireç odakları iyi huylu durumlarda (stromal fibrozis, adenozis, vb.) olabildiği gibi, kanserlerin de habercisi olabilirler. Mamografide bu tür bir kireç odağı belirlenirse ve kitlede ele gelmiyorsa, o halde bu alanı ultrasonografi yada mamografi eşliğinde ince bir metal tel ile işaretleyerek cerrahi olarak çıkartmak gerekir.

Erken evrede saptanan oldukça küçük olan kitle ya da kireçlenme seklinde şüpheli lezyonların normal meme dokusuna zarar vermeden isabetli şekilde çıkarılması zor bir işlemdir. Son zamanlarda geliştirilen ve başarı ile uygulanan bir yöntemde, memedeki lezyona ameliyat öncesi ultrasonografi yada mamografi eşliğinde ince bir metal tel takılmakta ve lezyonun yeri tam olarak belirlenmektedir. Tel ile işaretleme denen bu yöntem ile, ameliyat anında şüpheli bölüm isabetli bir şekilde ve normal dokuya zarar vermeden çıkarılmaktadır. Yine bu modern işlem için deneyimli radyolog ve deneyimli patolog ameliyat anında cerrahi ekibi ile birlikte çalışmaktadır. Tedavide kireç odağının tamamını çıkartmak gerekli değildir. Buradaki ana hedef kireç odağını çıkartmak değil, o bölgede habis tümör hücrelerinin var olup olmadığının anlaşılmasıdır. Burada en sık olarak tercih edilen tedavi şekli, tel ile işaretlenen kireç içeren meme bölümü cerrahi olarak çıkartılması ve ameliyat sırasında hazır olarak bekleyen Patoloji uzmanına inceleme için verilmesidir. Patoloji uzmanının parçanın selim huylu olduğunu belirtmesi sonucunda ameliyat sonlandırılır, ancak habis tümör varlığında daha geniş çaplı bir ameliyat tekniğine geçilir. Ancak, bu durum hakkında hasta ve yakınları ameliyat öncesinde cerrah tarafından çok detaylı bir şekilde aydınlatılmalıdır.

Ameliyat anında patoloji uzmanının iyi huylu tümör raporu vermesi olayın sonlanmasını sağlamaz. Ameliyat sonrasında yapılan çok daha detaylı incelemede patoloji uzmanının kararı ameliyat sırasında verilen sonuçtan olguların yaklaşık % 5’inde farklı olabilir. Tüm ayrıntılı işlemlere rağmen, uygulanan titiz ve sorunsuz cerrahi sayesinde meme ameliyatları sonrasında hastanın hastanede kalması ortalama 1 gün olmakta hastalar ameliyat günü veya ertesi gün evlerine gidebilmektedir. Hastalar işlerine ameliyattan bir-iki gün içinde geri dönebilirler.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü
Memede Kireçlenme (Kalsifikasyon) - Prof.Dr. Korhan TAVİLOĞLU - Genel Cerrah
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konular gönderemezsiniz
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB Kodu açık
[IMG] Kodu açık
HTML-Kodu kapalı
Trackbacks are açık
Pingbacks are açık
Refbacks are açıkTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 23:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Genel Cerrahi Forumları 2009