Prof.Dr. Korhan Taviloğlu
 

Geri Git   Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu > GenelCerrah.com Forumları > Endoskopi

Endoskopi Endoskopi hakkında herşeyi sorabileceğiniz bölüm

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Eski 19-01-2010
Junior Member
 
Giriş tarihi: Nov 2009
Mesajlar: 5
Standart Kolonoskopi acı ve sıkıntı verir mi?

Hocam büyük bir ihtimal kolonoskopi isteyecekler bizden.Bu teşhis yönteminde bir gün evvel alınan müshil, lavman vb ilaçlar tüm günün tuvalette geçmesine mi neden olur?

Birde işlem sırasında sedasyon ilaçları veriyorlarmış galiba..Gene de acı ve sıkıntı duyulur mu hocam?
Alıntı ile Cevapla
  #2 (permalink)  
Eski 19-01-2010
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 1,167
Standart

Kolonoskopi doktorunuz tarafından parmak kalınlığında ışıklı ve kıvrılabilen bir tüple anüs (makat) bölümünden girilerek, kalın bağırsağınızın video monitörde incelenmesi işlemidir. Size kolonoskopi önerildi ise, lütfen bu broşürü dikkatle okuyunuz ve anlamadığınız noktaları doktorunuza sorunuz. Kolonoskopi, ilaçlı röntgen filmlerine göre daha kesin bir tanı yöntemi olup, tanı özelliğine ek olarak bazı durumlarda tedavi edici özelliği de vardır. Bu sayede divertikül, kolit, tümör vb. hastalıkların tanısı konulup, parça alınarak patolojik tetkikle ayırımı da gerçekleştirilebilir. Bu işlem sırasında, gerekiyorsa iç organların fotoğraflarının alınması mümkündür. Kolonoskopi’nin ideal bir sonuç vermesi için bağırsakların tam olarak temizlenmiş olması (bağırsak hazırlığı) gerekmektedir. Bağırsak temizliğine genellikle, öğleden sonra başlanır ve 4-5 saat sürer, yani bütün günü tuvalette geçirmezsiniz. Kolonoskopi yapılacağı gün hiçbir şey YEMEYİN ve İÇMEYİN. Ortalama işlem öncesinde 6 saatlik bir açlık süresi arzulanmaktadır. İşlem genellikle ağrısız olup rahat seyreder. İşlem sırasında hava verilmesine bağlı olarak, hafif baskı hissi ve karın krampları hissedebilirsiniz. İşlem öncesinde rahatlamanız için bazı ilaçlar yapılacağından huzursuzluk hissetmezsiniz. Siz sırtüstü veya yan tarafınıza doğru yatarken doktorunuz tetkike başlayacaktır. İşlem 15 ile 60 dakika arasında sürmektedir. Ayrıca, işlem sonrasında 1-2 saatlik bekleme süresi uygulanmaktadır. Bazı durumlarda kalın bağırsağın yapısı (aşırı kıvrımlı veya uzun olması) itibari ile kolonoskop’u arzulanan noktaya kadar ilerletmek mümkün olmayabilir, bu durumda bazen tetkikin tekrarı önerilebilir. Kullanılan sakinleştirici ilaçlara allerji gelişebilir veya çok nadiren biopsi veya polip çıkartılma yerlerinden kanama veya delinme olabilir. Kanama çoğunlukla işlem sırasında durdurulur. Delinme çok ender de olsa cerrahi girişim gerektirebilir. Şiddetli karın ağrısı, ateş, titreme veya makattan yarım bardaktan fazla kan gelmesi durumlarında doktorunuzu arayınız. Bu sorunlar birkaç gün içinde görülür.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü
www.taviloglu.com
www.facebook.com/drtaviloglu
www.twitter.com/DrTaviloglu
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.robotcerrahisi.com
www.safratasi.com
www.kanserbilgileri.net
www.kansercerrahisi.com
www.kildonmesisikayeti.com
www.barsakcerrahisi.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.makatkanamasi.com
www.makattacatlak.com
www.hemoroiduzmani.com
www.hemoroidnedir.tv
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/hemoroiduzmani
http://www.facebook.com/HemoroidUzmani
http://twitter.com/hemoroiduzmani

Alıntı ile Cevapla
  #3 (permalink)  
Eski 06-04-2010
Junior Member
 
Giriş tarihi: Apr 2010
Mesajlar: 1
Standart

doktor bey tam dedıgınız gıbı kıvrımlı ve uzun oldugundan bagırsagımkolonoskopi işlemi sırasında doktorum tahmınen 10 15 santımlık bı bolgeye gıdemedık dedı bısey cıkmadı sagdece bagırsak cıkısında sıslıkler oldugunu ve makatta catlaklar oldugunu soyledı fakat kanamam hala devam edıyor ve dıskıyla bırlıkte 2 hafta oldu koonoskopi ve endoskopi yaptıralı cok evhamlıyım ve cok korkuyorum süreklı kafama takıyorum lutfen yardımcı olun kotu bısey yoktur değilmi?
Alıntı ile Cevapla
  #4 (permalink)  
Eski 06-04-2010
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 1,167
Standart

Makattan kanama: 1. Basur (hemoroid) : Hamilelik, sürekli kabızlık ve yanlış tuvalet alışkanlıkları nedeniyle 50 yaş civarındaki her iki kişiden birinde görülen basur veya hemoroid, makat bölgesindeki damarların genişlemesi (varisi) olarak tarif edilir. Tuvalet kağıdında, tuvaletin haznesinde veya büyük abdestinizde parlak kırmızı renkli kan ve dışkılamada ağrı olabilir. Makattan kanamanın en sık görülen nedeni hemoroiddir. 2. Makat çatlağı (fissür) : Makatta çatlak yada tıbbi ifadesi ile ‘anal fissür’ anüs (makat) bölgesini örten deride ağrı, kanama ve kaşıntıya yol açan küçük bir yırtık veya çatlaktır. 3. İltihaplı (infeksiyonlu) ishal: Ani gelişen ishal, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, karın krampları, düşük ateş ve yorgunluk olabilir. Bu ishalin nedeni gıda zehirlenmesi olabilir. 4. Bağırsak kanseri: dışkıda kan görülmesi, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik; bir haftadan uzun süren kabızlık, ishal ya da dışkı çapının incelmesi gibi, bağırsağın tam olarak boşalamama hissi, karın ağrıları, nedeni açıklanamayan kansızlık ve yorgunluk hissi, nedeni olmayan kilo kaybı gibi belirtiler gösterir. Makattan kanama durumunda, hastalarımızın büyük bir çoğunluğu başlıca utanma duygusu nedeniyle, ya bir yakınından bilgi almakta, ya da bir eczaneye başvurarak gelişigüzel ilaç almayı tercih etmektedirler. Bu durum, tanıda gecikmeye sebep olmakta ve altta yatan hastalığın çoğu zaman ilerlemesine neden olmaktadır. Bu nedenle makattan kanama varlığında; doğru davranış, konunun uzmanı olan bir Genel Cerrahi Uzmanı’na başvurmak olmalıdır.

Makatta çatlak yada tıbbi ifadesi ile ‘anal fissür’ anüs (makat) bölgesini örten deride ağrı, kanama ve kaşıntıya yol açan küçük bir yırtıktır (çatlaktır). Makatta (anüs) çatlak veya yırtık genellikle yoğun bir kabızlık veya ishal dönemini izleyerek oluşur. Sert, kuru (taş gibi) veya aşırı ishalli bir dışkının zorla makattan geçmesi sırasında bu bölgeyi yırtması ile oluşur. Genelde çatlak (fissür) yüzeyel olarak başlar ve hızla iyileşir. Bazen derinleşip altta yatan makat iç kasına (sfinkter kası) ulaşabilir. Bu durumda hastalık kronik (süreğen) hale gelmiştir. Anal fissürler’in çoğunun (% 50’den fazlası) kendiliğinden iyileşirken diğerlerinin neden iyileşemediği kesin olarak bilinmemektedir, ancak kabızlık yada ishalin devam etmesi bu duruma en sık neden olan durumdur. Bunlara ek olarak, her dışkılama sırasında, dışkı buradaki yara ile temas eder ve iyileşmeyi geciktirir. Bu da makat iç kasının (sfinkter) kasılmasına neden olur. Makat iç kasının (sfinkter kası) kasılı kalması çatlağın (fissür) iyileşmesini engeller. Makatta çatlak veya yırtığın belirtileri: makatta ağrı, makattan kanama, makatta şişme, makatta kaşıntı hissidir. Makatta çatlak kanser nedeni değildir, fakat makatta çatlak veya yırtık hastalığının belirti ve bulguları kalın bağırsak kanserleri ve diğer sindirim sistemi hastalıklarının belirtileriyle benzerlik gösterebilir. Sizde makatta çatlak ve beraberinde başka bir sorunda olabileceği için, bir Genel Cerrahi Uzmanı tarafından değerlendirilmeniz uygun olur.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı
Prof.Dr. Korhan TAVİLOĞLU - Genel Cerrah
DrTaviloglu.TV - Hastalara Yönelik Video Sitesi
Makatta Çatlak (Anal Fissür) - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Powered by vBulletin
Hemoroid Bilgisi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Powered by vBulletin
Bağırsak Cerrahisi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Powered by vBulletin
Alıntı ile Cevapla
  #5 (permalink)  
Eski 24-10-2013
Junior Member
 
Giriş tarihi: Oct 2013
Mesajlar: 1
Standart kolonoskopi sonrası

hocam 3 gun once babam kolonoskopiye gırdı 3 gundur. agrı cekıyor makat bolgesının 1 tarafı şişmiş. ( birde poliper almışlardı poliperler kanser başlangıçı mı.lutfen acıl yardımlarınızı rıca edıyorum..
Alıntı ile Cevapla
  #6 (permalink)  
Eski 27-10-2013
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 1,167
Standart

Babanıza çok geçmiş olsun. Foruma üyelik aşamasında açıkça belirtildiği gibi, sanal ortamda bir girişim ile ilgili sorularla ilgili yorum yapmıyorum. Lütfen babanızın kolonoskopi tetkikini gerçekleştiren meslektaşıma başvurunuz ve sorularınızı ona yöneltiniz.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü
www.taviloglu.com
www.facebook.com/drtaviloglu
www.twitter.com/DrTaviloglu
http://tr.linkedin.com/in/drtaviloglu
https://plus.google.com/101286043113581809324
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.robotcerrahisi.com
www.safratasi.com
www.kanserbilgileri.net
www.kansercerrahisi.com
www.kildonmesisikayeti.com
www.barsakcerrahisi.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.makatkanamasi.com
www.makattacatlak.com
www.hemoroiduzmani.com
www.hemoroidnedir.tv
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/hemoroiduzmani
http://www.facebook.com/HemoroidUzmani
http://twitter.com/hemoroiduzmani
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konular gönderemezsiniz
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB Kodu açık
[IMG] Kodu açık
HTML-Kodu kapalı
Trackbacks are açık
Pingbacks are açık
Refbacks are açıkTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 09:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Genel Cerrahi Forumları 2009