Prof.Dr. Korhan Taviloğlu
 

Geri Git   Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu > GenelCerrah.com Forumları > İlitihabi Bağırsak Hastalığı (Crohn, Ülseratif Kolit vb)

İlitihabi Bağırsak Hastalığı (Crohn, Ülseratif Kolit vb) İlitihabi Bağırsak Hastalığı (Crohn, Ülseratif Kolit vb) hakkında herşeyi sorabileceğiniz bölüm

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Eski 29-04-2015
Senior Member
 
Giriş tarihi: Dec 2012
Mesajlar: 511
Standart Kalın bağırsağı alınan kişi yaşar mı?

Hocam kalin bagirsaği alinan kisi yaşarmi saygilarimla hocam
Alıntı ile Cevapla
  #2 (permalink)  
Eski 29-04-2015
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 1,175
Standart

Öncelikle, size geçmiş olsun. Sizin durumunuzda olan her hastanın en çok öğrenmek konuyu merak etmişsiniz. İnsan vücudunda her organın önemli işlevleri olduğu gibi, kalın bağırsakta sindirim sisteminde çok önemli rolü olan bir organdır. Sindirim işlevi ağız boşluğunda çiğneme ile başlar, ardından yutak yolu ile gıdalar yemek borusuna ve oradan da mideye iletilir. Midede asitli içerik ile büyük ölçüde parçalanan gıdalar, ince bağırsağa aktarılır. İnce bağırsakta, enzim adını verdiğimiz birçok kimyasal madde tarafından gıdalar parçalanır ve bol safra içerikli bir sıvı şekilde kalın bağırsağa iletilir. Kalın bağırsak yüzeyi ve içindeki bazı bakteriler aracılığı ile bu sıvıyı büyük ölçüde geriye emer ve kendi içindeki seyri sırasında, rektum adını verdiğimiz kalın bağırsağın son kısmına gelen % 75’i su ve % 25’i katı maddelerden oluşan içerik artık ‘’dışkı’ şeklini almıştır ve makattan ıkınma refleksi ile dışarıya atılır.

Bağırsak kanseri, rektum kanseri, bağırsağın divertiküler hastalığı, bağırsak düğümlenmesi (volvulus, torsiyon vb.), bağırsak fistülü, bağırsakta anjiodisplazi, familyal adenomatöz polipozis (FAP), bağırsak lenfoması, karsinoid tümör, mezenter tümörleri, gastrointestinal stromal tümör (GİST), nöroendokrin tümörler ve bağırsak melanomu gibi durumlarda bağırsağın bir kısmının veya tamamının alınması gerekebilir. Kalın bağırsağın sadece bir bölümünün alınması ‘segmenter rezeksiyon’’, sağ yarısının alınması ‘sağ kolektomi’’ veya ‘sağ hemikolektomi’’, sol yarısının alınması ‘sol kolektomi’’ veya ‘sol hemikolektomi’’, rektum yerinde bırakılarak karın içindeki kalın bağırsak bölümünün alınması ‘’total abdominal kolektomi’’ veya ‘subtotal kolektomi’’ ve rektum dahil tüm kalın bağırsağın alınmasına ‘’total kolektomi’’olarak adlandırılmaktadır. Kalın bağırsağın rektum dahil olarak tamamının alınması veya ‘’total kolektomi’’ ameliyatı sıklıkla iltihabi bağırsak hastalığı ve familyal adenomatozis polipozis (FAP) gibi hastalıklarda uygulanır. Total kolektomi ameliyatında rektumda alınacağı için, ‘’ileum’’ adı verilen ince bağırsağın son kısmından dışkının kısmen tutunması sağlamak için ‘’poş’’ olarak adlandırılan bir rezervuar oluşturulur ve bu rezervuar ile makat arası birleştirilir ki bu ameliyat tekniğine ‘ileo-anal anastomoz’’ adı verilir. Ayrıca, bu bahsi edilen bağlantıdan (ileo-anal anastomoz) bir kaçak veya sızıntı olmaması için sıklıkla koruyucu ileostomi adı verilen yöntemle daha üst bölümden bir ince bağırsak bölümü geçici bir süre için (ortalama 3-6 ay) karın derisine bağlanır. Bu süre sonrasında ise ileostomi kapatılarak tekrar karın içine alınır. Bir önceki sorunuzda, kendinizde ülseratif kolit olduğunuzu belirttiğiniz için size bu tür bir ameliyat önerildi ise, ameliyat sonrası yaşam ve ameliyatın sonuçlarını sizi takip eden Gastroenteroloji Uzmanı ve ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrahtan öğrenmeniz gerekir. Acil şifa dileğimle.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü

www.taviloglu.com
www.tavilogluproktoloji.com
www.facebook.com/drtaviloglu
www.twitter.com/DrTaviloglu
http://tr.linkedin.com/in/drtaviloglu
https://plus.google.com/101286043113581809324
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.kanserbilgileri.net
www.kansercerrahisi.com
www.kildonmesisikayeti.com
www.barsakcerrahisi.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.makattacatlak.com
www.hemoroiduzmani.com
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/hemoroiduzmani
http://www.facebook.com/HemoroidUzmani
https://www.facebook.com/Tavilogluproktoloji
http://twitter.com/hemoroiduzmani

Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konular gönderemezsiniz
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB Kodu açık
[IMG] Kodu açık
HTML-Kodu kapalı
Trackbacks are açık
Pingbacks are açık
Refbacks are açıkTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 11:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Genel Cerrahi Forumları 2009