Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu

Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu (http://www.genelcerrah.com/)
-   Kabızlık (Konstipasyon) (http://www.genelcerrah.com/kabizlik-konstipasyon/)
-   -   Kabızlık için hangi testi yaptırmalı? (http://www.genelcerrah.com/kabizlik-konstipasyon/1194-kabizlik-icin-hangi-testi-yaptirmali.html)

Mynet soru 27-11-2013 00:09

Kabızlık için hangi testi yaptırmalı?
 
Selamlar Orhan Bey,

Size bir rahatsızlığımdan bahsetmek istiyorum.Çünkü yönlendirilmeye ihtiyacım var.Umarım beni kırmayıp mailimi cevaplarsınız.Bazı dönemler kabızlık sikayetim yoğunlaşıyor.Kabızlık poblemim bu yıl başından itibaren arada sırada olurken nisan mayıs aylarında 8-10 defa oldu.Sonra bir şekilde yoluna girdi.Ben sebze yemeklerini çok seven sürekli kefir süt yoğurt peynir tüketen biriyim.Ekmek hiç yemem.Ara öğünlerde meyve tüketmeye de dikkat ederim.Ayrıca gün içerisinde 1-2 litre suda içerim.sabah 9 akşam 6 oturarak çalışıyorum eve gidincede tv yada ders çalışıyorum.Bazende arkadaşlarımla çıkıp dışarıda oturuyorum.Hareketsizlikten gibi geldi ama haziran ayına kadar haftada 5 gün fitness yapıyordum.5 gündür yine kabız problemim vardı.5 gün önce sigarayı bıraktım çünkü.Aç karna elmalar yedim, sürekli sebze meyve tükettim, suyu artırdım,yemek sonrası yürüyüş yaptım, yoğurt kefir ........... ara öğünlerime devam ettim, ayrıca yeşilçay , sinameki otu kaynatıp içtim 2-3 gün boyunca hiç bir gelişme yoktu.Karnım artık 3-4 aylık hamile kadınlar gibi olunca eczaneden ............................ diye bir ilaç almıştım onu kullandım. ............................ benim bu probleme karşı tek çarem.en son silahım yani.Daha önceki aylarda da zor durumlarda kullandım.Arkadaşlarım gece gündüz dürüm yemesine hiç su içmemesine , gram hareket etmemesine rağmen çok rahat tuvalete çıkabiliyor ben bu kadar dikkat etmeme rağmen bu sıkıntının sebebi nedir sizce ? Hangi testleri yaptırmalıyım ?Saygılarımla

DrTaviloglu 27-11-2013 00:15

Size geçmiş olsun. Erişkinlerin % 2-30’unda kronik kabızlık sorununa rastlanmakta ve erişkin nüfusun % 20’sine yakın bölümünde sizde olduğu gibi laksatif adı verilen dışkı gevşetici veya dışkı yumuşatıcı ilaçların kullanımı söz konusudur. İlgili linkte görebileceğiniz gibi, kabızlık tanı ve tedavisinde çok sayıda tetkik ve tedavi yöntemi mevcuttur. Kolorektal cerrahi ve proktoloji (bağırsak ve makat hastalıkları) ile ilgili tüm ameliyatsız ve ameliyatlı tedavileri gerçekleştiren ekibimizden yardım almak isterseniz, randevu hattımızı arayabilirsiniz.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü
www.taviloglu.com
www.facebook.com/drtaviloglu
www.twitter.com/DrTaviloglu
http://tr.linkedin.com/in/drtaviloglu
https://plus.google.com/101286043113581809324
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.robotcerrahisi.com
www.safratasi.com
www.kanserbilgileri.net
www.kansercerrahisi.com
www.kildonmesisikayeti.com
www.barsakcerrahisi.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.makatkanamasi.com
www.makattacatlak.com
www.hemoroiduzmani.com
www.hemoroidnedir.tv
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/hemoroiduzmani
http://www.facebook.com/HemoroidUzmani
http://twitter.com/hemoroiduzmani


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 03:25.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Genel Cerrahi Forumları 2009