Prof.Dr. Korhan Taviloğlu
 

Geri Git   Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu > GenelCerrah.com Forumları > Makattan Kanama

Makattan Kanama Makattan Kanama hakkında herşeyi sorabileceğiniz bölüm

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Eski 26-09-2010
Junior Member
 
Giriş tarihi: Sep 2010
Mesajlar: 1
Standart makattan gelen kanama

Merhabalar Doktor Bey.1 ay önce büyük abdestimden sonra makatımdan kan geldi(1-2 damla kadar).sonraki günlerde kendimi gözlem altına aldım.hemen hemen her defasında büyük abdestimden sonra kan gelmeye devam etti.hemen genel cerraha gittim.benden 4 adet test yaptırmamı istedi:1-gaitada helicobacteri,2-gaitada gizli kan,3-ultrason,4-Çift Kontrastlı Kolon Tetkiki(kolonografi).ŞU AN HALİHAZIRDA TEDAVİ VE MUAYENE ALTINDA DEĞİLİM.BEN SADECE BU TETKİKLERİN SONUÇLARINI PAYLAŞMAK VE FİKİR ALMAK İÇİN YAZIYORUM SİZE.Yukarıdaki 4 adet tetkikin hepsinin de sonuçları negatif çıktı.sadece haustralarda asimetrik değişiklikler tespit edilmiş(spastik kolon).bunun için bana dicetel 50mg.ilaç verdi hekim bey ve bunu kullan geçmezse sinir hastalıkları doktoruna görün dedi.ŞİMDİ: *38 YAŞIMI YENİ BİTİRDİM VE CİNSİYETİM ERKEK.*KARNIMDA AĞRILAR,KRAMPLAR YOK.*MAKATIMDA AĞRI VE KAŞINTI YOK.*ANİ İSHALLERİM YOK.*UZUN SÜRELİ(1 HAFTAYI BULAN) KABIZLIĞIM VE İSHALİM YOK.*KİLO KAYBIM YOK.*İŞTAHIM GAYET YERİNDE VE İYİ.*HALSİZLİĞİM YOK. ***ANCAAAK:MAKATIMDAN BÜYÜK ABDESTİMDEN SONRA KAN GELMEYE DEVAM EDİYOR.ÇOK ACILI YİYECEKLER DE YEMİYORUM.YORUMUNUZ ve ÖNERİLERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER. Bir de ultrasonda karaciğer sol lob medialde (segment 2) 9mm. boyutunda basit parankimal kist izlenmiş.bunu anlayamadım,tehlikeli midir?teşekkürler...
Alıntı ile Cevapla
  #2 (permalink)  
Eski 26-09-2010
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 53
Standart

Öncelikle, tetkiklerinizde bence bir sorun yok. Makattan kanama: 1. Basur (hemoroid) : Makattan kanamanın en sık nedenidir. Hamilelik, sürekli kabızlık ve yanlış tuvalet alışkanlıkları nedeniyle 50 yaş civarındaki her iki kişiden birinde görülen basur veya hemoroid, makat bölgesindeki damarların genişlemesi (varisi) olarak tarif edilir. Tuvalet kağıdında, tuvaletin haznesinde veya büyük abdestinizde parlak kırmızı renkli kan ve dışkılamada ağrı olabilir. 2. Bağırsağın divertiküler hastalığı: özellikle kalın bağırsağın sol kısmındaki divertiküllerden kırmızı renkli kanama görülür. 3. Bağırsak polipleri: sıklıkla parlak kırmızı renkli kanamaya neden olurlar. 4. Bağırsak kanseri: dışkıda kan görülmesi, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik; bir haftadan uzun süren kabızlık, ishal ya da dışkı çapının incelmesi gibi, bağırsağın tam olarak boşalamama hissi, karın ağrıları, nedeni açıklanamayan kansızlık ve yorgunluk hissi, nedeni olmayan kilo kaybı gibi belirtiler gösterir. 5. Makat çatlağı (anal fissür) : Makatta çatlak yada tıbbi ifadesi ile ‘anal fissür’, makat (anüs) bölgesini örten deride ağrı, kanama ve kaşıntıya yol açan küçük bir yırtık veya çatlaktır. 6. İltihaplı (infeksiyonlu) ishal: Ani gelişen ishal, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, karın krampları, düşük ateş ve yorgunluk olabilir. Bu ishalin nedeni gıda zehirlenmesi olabilir. 7. Anjiodisplazi: damar anomalisine bağlı kanamalar oluştururlar. 8. Makat fistülü (anorektal fistül) 9. İltihabi bağırsak hastalığı: ülseratif kolit ve Crohn hastalığı varlığında kanamalar görülür. 10. İskemik kolit: özellikle yaşlı hastalarda kalın bağırsağın makata yakın bölümündeki damarların tıkanması sonucunda görülen kanamalardır. 11. Radyasyon koliti: ışın tedavisi veya radyoterapi gören hastalarda, bağırsakta radyasyon hasarı sonucunda oluşan kanamalardır. 12. Damar hastalıklarına bağlı kanamalar: Poliarteritis nodoza (PAN), Wegener granülamotozisi, aorto-kolik veya aorto-duodenal fistül 13. Aspirin, kan sulandırıcı ilaç ve ağrı kesici ilaçlara bağlı olan kanamalar 14. HİV virüsüne bağlı olan kanamalar. Makattan kanama durumunda, hastalarımızın büyük bir çoğunluğu başlıca utanma duygusu nedeniyle, ya bir yakınından bilgi almakta, ya da bir eczaneye başvurarak gelişigüzel ilaç almayı tercih etmektedirler. Bu durum, tanıda gecikmeye sebep olmakta ve altta yatan hastalığın çoğu zaman ilerlemesine neden olmaktadır. Bu nedenle makattan kanama varlığında; doğru davranış, sizin yaptığınız gibi bir Genel Cerrahi Uzmanı’na (tercihen yoğun olarak Kolorektal Cerrahi ile uğraşan bir Genel Cerrah) başvurmak olmalıdır. Bence farklı bir cerrahın fikrini alabilirsiniz ve muhtemelen muayenenizde bir sorun saptanmazsa, sizden kolonoskopi istenecektir.

Karaciğer basit kisti size muhtemelen bir sorun teşkil etmeyecektir. Konu hakkındaki detaylı bilgi www.taviloglu.com sitesinde mevcuttur.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu

Genel Cerrahi Uzmanı

www.makatkanamasi.com
www.makattacatlak.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.barsakcerrahisi.com
www.taviloglu.com
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konular gönderemezsiniz
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB Kodu açık
[IMG] Kodu açık
HTML-Kodu kapalı
Trackbacks are açık
Pingbacks are açık
Refbacks are açıkTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 23:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Genel Cerrahi Forumları 2009