Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu

Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu (https://www.genelcerrah.com/)
-   Makatta Çatlak (Anal Fissür) (https://www.genelcerrah.com/makatta-catlak-anal-fissur/)
-   -   Botoksun komplikasyonu varmıdır? (https://www.genelcerrah.com/makatta-catlak-anal-fissur/103-botoksun-komplikasyonu-varmidir.html)

Misafir191 27-09-2009 22:01

Botoksun komplikasyonu varmıdır?
 
Değerli hocam size Urfa’dan gelmek istiyoruz. Eşime makatta çatlak teşhisi konuldu ve ameliyatı yakınlarımız çok sorun yaşadığı için istemiyoruz. Bu Botoks’un komplikasyonu var mıdır?

DrTaviloglu 27-09-2009 22:21

Öncelikle, size geçmiş olsun. Makatta çatlak tedavisinde çeşitli kremler ve oturma banyosu ile ilk basamak önlemleri başarısız olursa ikinci basamak olarak Botoks (Botulinum toksini) ile tedavi denenir. Makatta çatlak veya anal fissür vakalarında çatlak olan bölgenin iki yanına 40 ünite Botoks enjekte edilir. Makattaki çatlak ameliyatında sfinkterotomi adı verilen iç makat kasının kesilmesi işleminin gaz veya dışkı tutamama gibi yan etkilerinden kaçınmak için son yıllarda geçici felç yaratan Botoks uygulaması gündeme girmiş olup giderek artan sıklıkta kullanılmaktadır. Muayenehane koşullarında yapılabilmesi ve hastanın işlem sonrasında günlük aktivitesine aynen devam edebilmesi en büyük avantajlarıdır. Genellikle, makatta çatlak durumunda hastaların % 70-75’inde botoks tedavisi ile tam başarı, % 20’sinde kısmi başarı elde edilir. Makatta çatlak sorunu olan hastaların % 5-10’unda ise botoks tedavisi sonuç vermez. Makatta çatlak nedeni ile yapılan Botoks uygulamasından sonra, hastanın yakınmalarında 30 gün içinde bir düzelme olmazsa bazı hastalarda, ikinci bir seans yapmak gerekebilir.

Hastaların Botoks işlemi sonrasında yaşadığı üç sorun: geçici olarak dışkı veya gaz kaçırma, makat bölgesi kıl ve ter bezlerinde enfeksiyon olması veya hemoroidlerin (basur) şişmesidir. Bu sorunlar hastaların ancak % 5’inden azında görülür ve kolaylıkla yakın takip ile baş edilebilir.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü
www.makattacatlak.com
www.taviloglu.com
www.drtaviloglu.tv
www.barsakcerrahisi.com


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 12:16.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Genel Cerrahi Forumları 2009