Tek Mesaj görüntüleme
  #1 (permalink)  
Eski 05-11-2009
ALPOGAN ALPOGAN kullanıcısı çevrimdışı
Banned

Giriş tarihi: Nov 2009
Question Kabus yaşıyorum resmen

Hocam merhaba.Öncelikle böyle bir site açıp dertlerimizi dinlediğiniz için sonsuz teşekkür ederim...

Hocam benim sorunum 2005 senesinde başladı. Kolon ve rektumda sürekli bir kaşıntı hissi, nadir olarak çok az miktarda kanama ve rektumun üzerinde kaşıntı gibi şikayetler belirmeye başladı. Şikayeter zaman zaman şiddetli ve zaman zaman çok hafifti. Bazen hiç görülmüyordu. Hiçbirşey yokmuş gibi günler geçirdiğim de oluyordu. Gerek komplikasyonsuz günler geçirmem gerekse sözkonusu bölgenin son derece ters olmasından ötürü, doktora hiç gitmedim. Alkol alınca belirtiler iyice azıyordu. Bu şekilde iki sene geçirdim. Ardından 2007 yazında belirtiler şiddetli bir biçimde geri geldi. Utana sıkıla, doktora gittim. Bir poliklinikteki dahiliye doktoruna utana sıkıla muayene oldum. Doktor, özel aletle rektuma bakmadı ve dışarıdaki duruma bakarak ''Kıl dönmesi'' teşhisi koydu. Kolon ve rektumdaki şikayetlerimden bahsettim ama doktor bana ''kıl dönmesi, alt tarafa basınç yapıp, bölgesel rahatsızlık yaratarak bu belirtilere yol açar, ameliyatı ol sorun kalmaz'' dedi.

Maddi durumdan ötürü bir devlet hastanesinin acil servisinde lokal anestezi ile kıl dönmesi ameliyatını oldum. Ameliyatta gümüş nitrat ve fenol kullanıldı. Ameliyatı yapan doktor gastroloji uzmanıydı ama cerrah değildi. Ameliyatta birşey hissetmedim ama ulu orta biryerde yapılması ve gelene geçene resmen reklam olmam neticesinde ciddi derecede sıkıntı yaşadım. Ameliyattan sonraki pamsumanlar ise ameliyattan da beterdi. Yaraya ilaçlı pomat sokulurken canım çıkıyormuş gibi hissediyordum. Altı ay boyunca git geller sürdü. Benim ihmallerim de vardı açıkçası. Ancak doktor sürekli derinin doğru kaynamadığından şikayet ediyor ve kilo vermemi öğütlüyordu. Tedaviyi bir anda kendi kararımla kestim ve o günden sonra hiç konuyla ilgili doktora da gitmedim. Bölge kaynadı tabii. Şu anda birşey yokmuş gibi gözükse de ara sıra tekrar kaşıntı oluyor.

Ancak esas sorunum kolon ve rektum bölgesinde. Ameliyattan sonra da o bölgede hep sorun oldu bende ve hiç geçmedi. Doktor, kıl dönmesi ameliyatı sırasında yanlış biryerleri mi kesti, yada bir şekilde travmaya mı yol açtı aşağı dokularda, bilmiyorum. Ama belirtiler bazen ağırlaştı, bazen hafifledi. Ama muayenesi zor olduğundan ve utandığımdan hiç kontrole gitmedim... Ancak okuduklarım ve öğrendiklerim kadarı ile çok yüksek bir ihtimal bendeki sorun ''perianal apse + fistül'' sorunu.. Çünkü zaman zaman bir miktar gaita ve gaz, rektumun üzerindeki küçük bir delikten sızıyor epeydir. Bunca zaman kapanmasını bekledim ama kapanmadı. Şimdi ise bölgede şişlik hissediyorum. Zannediyorumki, bölge bir kısırdöngüye girmiş. Sürekli bir iyileşme-enfekte olma kısırdöngüsü var ve kesin çözüm ameliyat.. Bu hastalık günlük yaşantımı berbat etti. Bölgede sürekli rahatsızlık hissi, kaşıntı ve şişlik hissi beni usandırdı. Düşünün uzun zamandır, boşaltım işlemi sırasında neredeyse 1 saat tuvalette kalıyorum. Tam boşalamama ve bir miktar gaitanın kolonda biryerde takıldığı hissi buna neden oluyor...

Elbette ''Yüzde yüz teşhis ve sorunun kanser olmadığının kanıtlanması'' için bir dizi teşhis yönteminin uygulanması gerek. Bu konuda iki sorum olacak size:

1-) Sorunun teşhisi için gerekli olan teşhis yöntemleri nelerdir? Bu teşhis yöntemlerinin uygulanması zor mudur ve maliyeti ne kadardır?

2-) Şayet sorun Perianal Apse ve Fistül sorunu ise, o zaman nasıl bir ameliyat gerekir? Lokal anestezi mi genel anestezi mi gerekir? Ameliyattan sonra git-gel şeklinde pansumanlar oluyor mu, oluyorsa ne kadar sürüyor?

3-)Ameliyattan sonra nüks olur mu? Ameliyattan sonra boşaltım işlemi sırasında zorluk yaşarmıyım ve ne kadar sürede iyileşir?

4-) Acaba tekrar kıl dönmesi sorunu mu terkarladı? Bu kıllar ve beraberindeki apse, vücutta yürüyebiliyor mu? Kolonu delebilir mi mesela?

5-) Perianal apse + Fistül ameliyatının ortalama maliyeti ne kadardır?

Şimdiden teşekkür ederim. Çok soru sorduğum için kusura bakmayın.Cevabızınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim.

ALPOGAN tarafından (05-11-2009 Saat 04:07) değiştirildi.