Prof.Dr. Korhan Taviloğlu
 

Geri Git   Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu > GenelCerrah.com Forumları > Diğer Konular

Diğer Konular Forumda bulamadığınız diğer konular hakkında herşeyi sorabileceğiniz bölüm

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Eski 02-09-2009
Junior Member
 
Giriş tarihi: Sep 2009
Mesajlar: 1
Standart 2 senedir süren divertikül rahatsızlığım

Sayın Hocam,
Ankara'da oturmaktayım.35 yaşındayım.Kalın bağırsakalarımı tamamen sarmış sayısız divertiküllerim var.İki senedir ikikere atak geçirdim ve hastanede yatarak damardan antibiyotik tedavisi gördüm.Bunun dışında yaklaşık 2 ayda bir sıkıntılarım tekrarlamakta ataklar olamadan ağızdan antibiyotik tedavisi görerek yaşamımı sürdürmekteyim.Ancak bazı antibiyotiklere karşı vucudumda hasasiyetlerimmeydana çıkmaya başladı.Maalesef biteral ve türevi ilaçları kullanamamaktayım kullandığım cipro adlı antibiyotikte artık eskisi kadar etkili olmadığını ve vucudumda bu antibiyotike karşı bir direnç başladığını hissetmekteyim.Kapalı ameliyatıda uzun zamandır araştırmaktayım ancak Ankara'da bu konuda uzmanlaşmış ya hocalarımız yok yada ben ulaşamadım.Bilgisizliğimi mazur görün hocam biliyorumki tetkiklerimi görmelisiniz ama ben ankara'da yaşadığım için sizinde değerli vaktinizi boşa almamak için benim durumuda özellikle kapalı ameliyat düşünülebilinirmi?Buna göre sizden randevu talebinde bulunacağım.
Alıntı ile Cevapla
  #2 (permalink)  
Eski 05-09-2009
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 1,609
Standart

Size geçmiş olsun, gecikmeli olarak cevap vermek zorunda kaldığım için kusura bakmayın. İki gün önce Türkiye’de ilk defa robot ile dalak ameliyatı gerçekleştirdiğimden bayağı bir yoğunluğum oldu o nedenle size şimdi geri dönüyorum.

Divertikülitin ilk basamak tedavisi sizde olduğu gibi diyet kısıtlaması ve antibiyotik ile gerçekleştirilir. Bu tedavi bağırsak divertiküliti olan hastaların yaklaşık % 70-100’ünde başarılı sonuç verir. Bu atak uygun şekilde atlatılabilirse, bol lifli diyet ile divertikülitin tekrar oluşması % 70 oranında önlenebilir. Genelikle 2 cm’den küçük çaptaki apselerin antibiyotik tedavisi ile iyileştikleri gözlenmektedir. Yaygın karın zarı iltihabı (peritonit), antibiyotik tedavisinin başarısız olması, apsenin boşaltılmasına rağmen devam eden sepsis bulgularının varlığı, bağışıklığı baskılanmış olan hastalarda, durdurulamayan bağırsak kanaması durumlarında, apsenin dren ile boşaltılmasına rağmen bulgular gerilemezse cerrahi tedavi gerekir. Sizde de birçok kez divertikülit atağı olmasına rağmen yakınmalarınızın geçmemesi nedeniyle ameliyat gerekliliği konusuna bende katılıyorum. Buara size teorik olarak kapalı ameliyat yapılabilir. Ben bu ameliyatı gerek laparoskopi (kansız ameliyat) gerekse de robot ile KAPALI olarak yapıyorum. Sizin de belirttiğiniz gibi bu karar için sizi önce muayene etmek gerekir, daha önceden karın bölgesinden ameliyat geçiriğ geçirmediğiniz, geçirdi iseniz ne ameliyatı olduğu, kaç kez divertikülit atağı geçirdiğiniz, divertiküllerin kolonoskopi veya bilgisayarlı tomografide kalın bağırsağın hangi bölüm veya bölümlerini tuttuğu gibi bilgiler gereklidir. Bunlardan sonra uygun koşullarda size kolon divertikülü nedeniyle ameliyat laparoskopi veya robotik cerrahi yolu ile yapılabilir.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü
Prof.Dr. Korhan TAVİLOĞLU - Genel Cerrah
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konular gönderemezsiniz
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB Kodu açık
[IMG] Kodu açık
HTML-Kodu kapalı
Trackbacks are açık
Pingbacks are açık
Refbacks are açıkTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 03:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Genel Cerrahi Forumları 2009